HealthFlex
×
  • Home
  • Vroedvrouw Stephanie
  • Aanbod
    • Tijdens de zwangerschap
    • Na de geboorte
  • Werkregio
  • Tarieven
  • Links
  • Babyslaapcoach
  • Contacteer mij
  • Maak je afspraak

“Breast Crawl” en borstvoeding: Waarom het gouden uur zo belangrijk is

“Breast Crawl” en borstvoeding: Waarom het gouden uur zo belangrijk is
januari 8, 2019ArticlesBabyborstvoedinggeboorte

De eerste momenten na de geboorte

Dat de eerste momenten na de geboorte magisch en allesomvattend zijn, dat hoeven we vast niet uit te leggen.  En in onze cultuur is er tegenwoordig gelukkig ook aandacht voor de eerste kennismaking tussen mama  en haar baby. Ook steeds meer ziekenhuizen vermelden dat zij het ‘BHFI’* certificaat hebben en een baby-vriendelijke materniteit zijn. ( * BHFI betekenis: Baby Friendly Hospital Initiative. Dit is een kwaliteitscertificaat voor ziekenhuizen, met  een aantal richtlijnen opgesteld door WHO/Unicef  voor bevorderen van kwaliteitszorg en ondersteunen/begeleiden borstvoeding.)

Het gouden uur na de geboorte

Eén van de belangrijke zaken hierin is dat er  vlak na de geboorte aandacht is voor ‘een uurtje skin-to-skin’. Men spreekt ook wel over het ‘gouden uur na de geboorte’.  Concreet wil dit zeggen dat de baby -indien alles oké is- onmiddellijk op moeders borst wordt gelegd ( huidcontact !) en daar minstens gedurende een uur blijft. ( idealiter te midden van beide borsten, gezichtje richting van één van de borsten, met de oogjes ter hoogte van de tepel.) Het is de bedoeling dat de baby binnen het uur voor het eerst met de borst kennismaakt. Zowat elke baby zal dan eerst oogcontact zoeken met mama. ( zorg dat mama een hoofdkussen heeft en haar kleine baby goed kan bekijken). Het is opmerkelijk hoe alert een boreling is tijdens de eerste uren na de geboorte. Dit is niet zonder reden! Het (geforceerd) zo snel mogelijk gaan  proberen om de baby  aan de borst te krijgen, is dus niet wenselijk. De baby heeft zelden al de eerste minuten na de geboorte, interesse in de tepel. Geef mama en baby de tijd om elkaar te leren kennen. Dit eerste creëren van een band is een belangrijk element in de eerste kennismaking van moeder en baby.

Van het bewegen van de lipjes en tong naar een actief zich naar boven duwen

Na enkele minuten ( gemiddeld 15 minuten) zal de baby overgaan op  het bewegen van het mondje, lippen. Eventueel ook met smakkende geluidjes. Je ziet zijn lipjes en tongetje verkennend likken. Niet lang daarna zal hij zijn handjes vinden. De baby wordt hierbij geleid door de geur van het vruchtwater waar zijn handjes nog van omgeven zijn en waar hij ook in de buik al regelmatig op sabbelde.

Daarna zal hij zijn beentjes beginnen gebruiken om zich stukje bij beetje naar boven te werken, richting tepel. (Moedermelk bevat bepaalde componenten die erg gelijkend zijn als deze van vruchtwater. Baby’s herkennen de geur en richten zich hier naar. ) Na gemiddeld 45 minuten bereikt de baby de tepel en zal hij pogingen doen om aan te happen en te zuigen. Helemaal zelf, zonder enige hulp… Als we hem tenminste die tijd geven en het proces niet verstoren…

Opgelet voor stoorzenders

De baby “eventjes” weghalen om te wegen, meten, luier om te doen, eens goed af te drogen: het verstoort allemaal het proces van het eerste magische uurtje skin to skin. Haalt men de baby even bij mama weg, dan is de kans dat hij succesvol de tepel weet te vinden en aan kan happen al een stuk kleiner. ( zie ook de link onder artikel)
Ook medicatie (pijnstilling) tijdens de arbeid kan een invloed hebben op de alertheid van de baby. Dit zorgt ervoor  dat  slechts een kleiner percentage van deze baby’s succesvol de tepel vindt en aanhapt.  Iets om over na te denken dus.

Ongestoord kennismaken

Idealiter wordt de baby naakt op mama’s buik gelegd, en daar -om warm te blijven- wat drooggewreven ( niet de handjes!).  Eventueel een mutsje aan ( beperken warmteverlies) en daarna een warme doek over zijn ruggetje. Zorg dat de baby niet te hoog ligt: mama en baby moeten oogcontact kunnen maken. ( Oogjes ter hoogte van de tepel).  Laat mama en baby dan ongestoord kennismaken met elkaar. Bijna elke ( gezonde, mature) baby zal binnen het uur zelf de tepel vinden en succesvol aanhappen.  Het is belangrijk dat de baby hiervoor voldoende tijd krijgt en hij dus op mama’s borst blijft liggen tot hij succesvol kan aanhappen.  Laat dit proces  ook niet verstoren door onnodige interventies. Papa kan hier mede over waken en na het uurtje skin to skin, kan papa gerust overnemen en vaak nog een uurtje genieten van een wakkere baby !

Meer info

Voor wie meer wil lezen: een prachtig artikel (Engelstalig) hierover, met veel verwijzingen naar de bijhorende wetenschappelijke onderzoeken vind je hier.

Dit delen:

  • Klik om te delen met Twitter (Wordt in een nieuw venster geopend)
  • Klik om te delen op Facebook (Wordt in een nieuw venster geopend)

Gerelateerd

Comments

buy a dissertation
juli 5, 2022

dissertation title examples https://dissertationhelpexpert.com/

dissertation help ireland editing
juli 6, 2022

dissertation topics https://accountingdissertationhelp.com/

help writing
juli 6, 2022

get help with dissertation https://examplesofdissertation.com/

need help
juli 6, 2022

dissertation proposal https://writing-a-dissertation.net/

writing a dissertation literature review
juli 6, 2022

books and dissertation about mafa people https://bestdissertationwritingservice.net/

law dissertation writing service
juli 6, 2022

service writing https://businessdissertationhelp.com/

Recente berichten

  • De eerste weken met je baby
  • Navelzorg bij je baby
  • Zwanger of bevallen in tijden van Corona
  • Vier tips rond verlatingsangst
  • Wiegendood als stille killer: 5 raadgevingen die het risico verlagen.

Recente reacties

  • writing a dissertation literature review op Navelzorg bij je baby
  • uk dissertation help op Dragen! Waarom je het zeker moet overwegen.
  • what is a dissertation paper op Zwanger of bevallen in tijden van Corona
  • best dissertation writing service uk op Wiegendood als stille killer: 5 raadgevingen die het risico verlagen.
  • thesis dissertation op Waarom een voorbereidende cursus tijdens de zwangerschap zo belangrijk kan zijn.

Archieven

  • augustus 2020
  • juli 2020
  • maart 2020
  • januari 2020
  • juli 2019
  • april 2019
  • maart 2019
  • februari 2019
  • januari 2019
  • november 2018

Categorieën

  • Articles
  • Baby
  • borstvoeding
  • flesvoeding
  • geboorte
  • huilen
  • infosessies
  • Kids
  • ouderschap
  • Slapen
  • tips
  • vakantie
  • zwangerschap
Copyright ©2024 De Verwachting